illustration

Na Havla!

  • Kde: Nemzeti Színház, Budapešť, Bajor Gizi park 1, 1095
  • Kdy: 23. září 2016 19:00 do 21:00

Václav Havel by 5. října 2016 oslavil své osmdesáté narozeniny. U příležitosti tohoto výročí připravilo České centrum Budapešť ve spolupráci s budapešťským Národním divadlem festival, jehož smyslem je připomenout tvorbu a život tohoto významného českého dramatika, disidenta a politika.

PROGRAM

pátek 23. září 2016

19:00 AUDIENCE NA DVAKRÁT

Komponovaný večer, v rámci kterého se představí dvě podoby Havlovy slavné aktovky Audience. V první části večera budou mít diváci možnost zhlédnout  maďarské činoherní zpracování v podaní dvou mužských protagonistů. V té druhé jeviště ovládnou české performerky v částečné improvizované klaunérii, inspirované Havlovou hrou. 

Národní divadlo Budapešť a Divadlo Vác 

AUDIENCE

Vaněk jako spisovatel pracuje v době totality v pivovaru, kde společně s cikány válí sudy do sklepů. Sládek však Vaňkovi nabídne možnost povýšit na místo skladníka, což by pro Vaňka bylo ideální, protože by mohl v klidu psát své hry. Pokud by ale chtěl tuto činnost vykonávat, musel by na sebe donášet Sládkovi. Sládek totiž na Vaňka musí psát zprávy pro StB a jako jednodušší člověk s tím má problémy. Vaněk nabídku odmítá - v závěru díla pochopí bezvýchodnost celé situace a nejen to, dokonce absurditu celé doby. Hra končí Vaňkovými slovy „Je to celé na hovno“.

Hrají: 

Ferdinand Vaněk: Bakos-Kiss Gábor 

Sládekr: Benedek Gyula

Režie: Nagy Péter István

45 minut bez předstávky, maďarsky s anglickými titulky.  

Spitfire Company, Praha 

 ANTIWORDS

„Dáte si pivo?“ 

Pohybová performance je volně ovlivněna hrou Audience a jejím legendárním zpracováním režiséra Menzla, který do role sládka obsadil Landovského, jež během hraní vypil přibližně devět osmistupňových piv. Podaří se performerkám překonat tento výkon? Podaří se jim dosáhnout hraničního stavu, který odkazuje na havlovský motiv odcizení a hrabalovskou poetiku samoty? Představení Antiwords bylo uvedeno již ve třech kontinentech světa a sklízelo úspěch např. ve Washingtonu, New Yorku, Pekingu, Soulu, Busanu, Milanu, Oslu, Krakowě, Florencii, Berlině, Londýně a Edinburku.

Ocenění: nominace na Total Theatre Award, Edinburgh Fringe 2015, Sukces léta Divadelních novin, cena Projekt roku - festival Příští vlna/Next Wave, cena za koncept - festival Skupova Plzeń.

Koncept: Miřenka Čechová, Petr Boháč

Režie: Petr Boháč

Hrají: Soňa Ferienčiková a  Michaela Hradecká

Hudba: Sivan Eldar

Light design: Martin Špetlík, Robert Janč

Masky: Paulina Skavova

 

Premiéra 5.11. 2013.

Inscenace trvá 60 minut bez přestávky. Česky, s maďarskými titulky.

 sobota 24. září 2016

19:00

Divadlo na Zábradlí, Praha

VELVET HAVEL

 Velvet Havel je autorský hudebně-divadelní projekt Miloše Orsona Štědroně, který po svých předchozích oceňovaných divadelních projektech věnujících se významným českým osobnostem (Ivan Blatný, Jaroslav Hašek, Antonín Dvořák, Josef Gočár, Johann Gregor Mendel) logicky dospěl k postavě Václava Havla. Orson Štědroň se nechává volně inspirovat Havlovým životem i tvorbou a s humorem a sobě vlastní zkratkou pojednává o něm, jeho okolí i o nás samotných. Forma představení vycházející z hudby dává šanci uchopit toto nelehké a ožehavé téma jedné z největších českých osobností (a již za života legendy) s nadhledem a s vysokou mírou originality. 

 

Ocenění: CENY DIVADELNÍ KRITIKY 2014 v kategoriích

INSCENACE ROKU

NEJLEPŠÍ POPRVÉ UVEDENÁ ČESKÁ HRA ROKU

HUDBA ROKU

ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON ROKU: MARIE SPURNÁ za roli Olgy Havlové

MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON ROKU: MILOSLAV KÖNIG za roli Václava Havla 

 

Miloš Havel: Petr Jeništa
Václav Havel: Miloslav König
Olga Havlová: Dita Kaplanová
Múza: Anežka Kubátová
Univerzál: Natália Drabiščáková
Crew: Tomáš Pospíšil, Jan Urban
Klavír: Miloš Orson Štědroň
Saxofony: Pavel Fiedler
Bicí: Jan Švamberg

 

Režie: Jan Frič 

Hudba: Miloš Orson Štědroň 

Dramaturgie: Lucie Ferenzová
Scéna: David Černý a Jan Frič 

Kostýmy: Lucia Škandíková

Premiéra 2. května 2014.

75 minut bez přestávky. Česky,  s maďarskými titulky.

Sdílet

Facebook | Twitter