illustration

Václav Havel: Protest

  • Kde: Divadlo J. K. Tyla, Masarykovo náměstí 1, Třeboň
  • Kdy: 14. duben 2016 18:00 do 20:00

Divadlo Na tahu uvede za přítomnosti režiséra Andreje Kroba pro studenty třeboňských škol v Divadle J. K. Tyla hru Václava Havla Protest, po představení bude se studenty besedovat Anna Freimanová z Knihovny Václava Havla

Andrej Krob, (14. 3. 1938), kulisák a jevištní mistr a asistent scény Divadla Na zábradlí. Absolvoval „divadelní univerzitu" u režiséra Jana Grossmana a scénografa Libora Fáry v době, kdy zde měly světovou premiéru první hry Václava Havla. V roce 1975 nazkoušel se svými přáteli kulisáky zakázanou Havlovu adaptaci Gayovy Žebrácké opery. Po jejím uvedení v hospodském divadelním sále v Horních Počernicích byl Krob vyhozen z Divadla Na Zábradlí. Vzápětí se stal jedním z prvních signatářů Charty 77. První a podle některých i nejlepší inscenátor her Václava Havla.

Vracíte se rád na jih Čech?

Mám rád Třeboň, mám rád Jižní Čechy a mám rád Českou republiku. Třeboň je velmi milé a příjemné městečko. Velmi se mi u vás líbilo, dvakrát jsem v Třeboni byl s divadlem a jednou na lázeňském pobytu. Uchvácený jsem byl vždycky procházkou kolem rybníka Svět. Jižní Čechy pro mě ale znamenají hlavně základní vojenskou službu, kterou jsem odsloužil v Českých Budějovicích.  Sloužil jsem v kasárnách na Mariánském náměstí, kterým se říkalo „Švejkovy kasárna“. Zajímavé na tom bylo to, že jsem se tam poprvé setkal s Václavem Havlem. A pamatuju si, že na první vycházce jsme byli v Masných krámech a já se tam poprvé v životě opil. Já mám hrozně rád naší zem a nechci jezdit do zahraničí, protože jsem ji ještě celou nesjezdil. Cizích zemí jsem si užil dost jako kulisák divadla Na Zábradlí. Mně se totiž stejně vždycky stýská po slané vypečené housce, dvaceti deka kabanosu a dobrém pivu.

V Třeboni uvidí lidé hru Václava Havla Protest a Audience. O čem jsou?

Audience je nejhranější Havlova hra. Ten ji napsal po svém krátkém působení v trutnovském pivovaře a je to místo, kde intelektuálové příliš práci nehledají. Ale tenkrát byla taková doba, že pro lidi typu Václava Havla nebylo moc jiných pracovních příležitostí. Pro něj to byla i možnost získat téma a zkušenost. Ta absurdita, že se spisovatel objeví ve sklepě a válí sudy a sládek s ním vede rozhovor, jestli by nepřevzal nepříjemnou povinnost psát o něm pro STB hlášení. Absurdní a tragikomická situace.

Protest je hra vážnější. V disidentských časech se čas od času podepisovaly různé petice a protesty. Hra je o dilematu a dvou spisovatelích. Dva hlavní hrdiny, spisovatele Staňka a jeho někdejšího obdivovatele, zakázaného autora Ferdinanda Vaňka, rozdělila doba.   Na rozdíl od Vaňka se Staněk přizpůsobil změněným poměrům v zemi a zásobuje cenzurovaná media svými pro-režimními výtvory. Podepsat či nepodepsat? Je to složitá otázka a ještě složitější odpověď.  Řešíme a budeme ji řešit za jakéhokoliv režimu.

Čím je jedinečné Divadlo Na tahu?

Ničím. Divadlo Na tahu stárne se svým tvůrcem a majitelem. Což jsem já.  Jsme na tahu a jezdíme ze štace na štaci. Poslední představení jsme odehráli v divadle v Horních Počernicích. Tam, kde divadlo hrálo poprvé a to komedii Žebrácká opera.  Také hrajeme ve Vinohradském pivovaře, na letních festivalech a zajíždíme tam, kde nás chtějí.  Hrajeme Havlovo hry tam, kde si nás lidé přejí. Například na Hrádečku nebo v  Třeboni. Věříme, že v Třeboni existují lidé, kteří se na nás rádi podívají. 

Sdílet

Facebook | Twitter